Autor: Przemysław Zarzeczny

Co to jest zapalenie? Czy oznacza to samo, co nieżyt?


Zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy jest określeniem obejmującym całą grupę chorób. Czasami można spotkać terminy takie jak: nieżyt żołądka lub katar żołądka, które są tożsame z nawą kliniczną. W każdym przypadku istotą choroby jest uszkodzenie błony śluzowej. Przyczyny stanu zapalnego należą do szerokiej i różnorodnej grupy czynników etiologicznych. Podobnie objawy kliniczne są zróżnicowane i zależą od specyfiki konkretnego typu zapalenia.

Dlaczego dochodzi do zapalenia? Jakie są przyczyny?


Zapalenie błony śluzowej lub każdej innej tkanki stanowi reakcję obronną organizmu na czynniki uszkadzające. Mogą one pochodzić ze środowiska zewnętrznego (tzw. czynniki egzogenne) lub z wnętrza organizmu (tzw. czynniki endogenne). Celem reakcji zapalnej jest usunięcie lub zniszczenie czynników drażniących.

Powszechną przyczyną nieżytu żołądka lub dwunastnicy jest błąd dietetyczny. Spożycie przeterminowanych produktów spożywczych, posiłków wzmagających produkcję soku żołądkowego lub nadużycie alkoholu najczęściej prowadzi do zapalenia. Do innych przyczyn zaliczamy:

  • leki drażniące śluzówkę, w tym popularne leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne: NLPZ), sterydy lub aspiryna,
  • zakażenia bakteryjne m.in. Helicobacter pylori,
  • konsekwencje choroby refluksowej,
  • zaburzenia ukrwienia żołądka i dwunastnicy,
  • chemiczne oparzenia śluzówki lub jej podrażnienie po radioterapii.


Jakie się objawia zapalenie żołądka i dwunastnicy?


Dolegliwości zgłaszane przez pacjentów są bardzo zróżnicowane Zależnie od przyczyny zapalenia, pojawiają się inne objawy. Do typowych i najczęstszych należą:

  • zgaga oraz niestrawność,
  • ból zlokalizowany w nadbrzuszu, często w okolicy mostka lub w dołku podsercowym,
  • utrata apetytu,
  • nudności i wymioty.

 

Pamiętaj!
W przypadku nadżerkowego zapalenia błony śluzowej mogą pojawić się wymioty z krwią lub czarne stolce (tzw. smoliste). Objawy te należą do alarmowych i wymagają konsultacji lekarskiej. W przypadku nasilonego krwawienia, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.


Co zrobić, gdy pojawiają się uporczywe wymioty i biegunka?


Intensywne wymioty i biegunka prowadzą do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie objawowe, które zatrzyma rozwój ogólnoustrojowych powikłań.

 

Pamiętaj!
W warunkach domowych można zapobiegać odwodnieniu przez zwiększoną podaż płynów. Zaleca się, by po każdym luźnym stolcu lub wymiotach pić około 250 ml płynu (średnio 5 ml/kg masy ciała). Nawadnianie doustne można prowadzić wyłącznie, gdy chory jest przytomny i może połykać płyn.


Chorym można podawać do picia wodę mineralną, słabą herbatę z niewielką ilością cukru lub przygotowane płyny cukrowo – elektrolitowe. Te ostatnie można z łatwością przygotować samodzielnie według receptury:

Do jednego litra wody przegotowanej dodaj:
1 łyżeczkę soli kuchennej,
6 lub 7 łyżeczek cukru (sacharozę można zamienić na glukozę),
½ sody oczyszczonej,
1 szklankę soku pomarańczowego lub pomidorowego.


Kiedy zgłosić się do lekarza?


Przewlekle występujące objawy zapalenia żołądka lub dwunastnicy zobowiązują chorego do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W takich wypadkach istotne jest znalezienie przyczyny stanu zapalnego i włączenie odpowiedniego leczenia.

Pilnej opieki medycznej wymaga sytuacja, kiedy pojawiają się intensywne wymioty, biegunka lub w wydzielinach pojawia się krew. Do szpitala powinni się zgłosić chorzy odwodnieni, szczególnie w wieku podeszłym.

W jaki sposób można rozpoznać przyczynę zapalenia?


Zapalenie żołądka i dwunastnicy rozpoznaje się na podstawie wywiadu medycznego, badania lekarskiego oraz dodatkowej diagnostyki. Konsultacja z lekarzem pozwala zebrać ważne informacje o objawach i stanie chorego, które umożliwiają postawienie wstępnego rozpoznania.

Diagnostyka dodatkowa w przypadku nieżytu jest konieczna, pozwala ustalić dokładną przyczynę zapalenia. Najważniejszym badaniem jest endoskopia przewodu pokarmowego – gastroskopia. Badanie to umożliwia ocenę stanu błony śluzowej. Podczas zabiegu można pobrać wycinki tkanki do badania histopatologicznego. Histopatolog ocenia wycinek pod mikroskopem określając nasilenie stanu zapalnego, zaawansowanie zmian chorobowych oraz przeprowadza testy w celu wykrycia zakażenia H. pylori.

Jakie są sposoby leczenia?


Leczenie dostosowane jest do czynnika sprawczego, który uszkadza ścianę żołądka lub dwunastnicy. Każdy typ zapalenia leczy się w połączeniu z właściwą dietą, która stanowi istotny element kuracji.
W przypadku zakażenie bakterią H. pylori niezbędna jest antybiotykoterapia połączona ze zmniejszeniem sekrecji kwasu solnego – składnika soku żołądkowego. Produkcję kwaśniej wydzieliny blokuje się farmakologicznie wykorzystując tzw. inhibitory pompy protonowej.
W stanach przebiegających z uporczywymi wymiotami i biegunką, szczególnie u osób w wieku podeszłym, niezbędna jest hospitalizacja. Stosowane leczenie ma na celu nawodnienie pacjenta oraz eliminację zapalenia.Reklama testowa
Do góry